Umowa o pracę i własna działalność? Tak! To duet idealny

Zebra Rachunkowa 25.08.2023

Jeśli pracujesz na etacie, ale chcesz zacząć coś swojego, to zanim rzucisz to wszystko i wyjedziesz w Bieszczady, zastosuj metodę małych kroków. Rozwijaj swój biznes po godzinach, na spokojnie i zobacz, czy to jest to. Jeśli pracujesz na umowie o pracę, możesz legalnie założyć JDG. Co więcej, mamy tutaj sytuację bonusową: nie musisz wtedy płacisz ZUS-u! Szczegóły znajdziesz poniżej.

Umowa o pracę i jednoosobowa działalność gospodarcza a ZUS
Jeśli chcesz połączyć umowę o pracę i JDG, dochodzi wówczas do tzw. zbiegu ubezpieczeń. Co to oznacza? Same dobre rzeczy: Nie musisz opłacać wszystkich składek, które byłyby obowiązkowe, gdyby etat i JDG dotyczyły różnych osób. Dzięki zatrudnieniu na etacie, nie musisz płacić ZUS-u – ani pełnego, ani oskładkowania preferencyjnego. Jest tylko jeden warunek: zarobki na etacie muszą być na poziomie co najmniej najniższej krajowej. Przepisy nie precyzują, czy źródłem dochodów z etatu ma być jedna umowa o pracę, czy też kilka. Może więc zaistnieć taka sytuacja, w której przedsiębiorca jest zatrudniony w ramach dwóch umów o pracę na ¼ etatu każda.

Jakie składki?
Czy to oznacza, że nie musisz płacić żadnych składek? Niestety nie. Wciąż obowiązuje cię składka zdrowotna, której wysokość zależy od wybranej formy opodatkowania:
– 9% dochodu w skali podatkowej,
– 4,9% w podatku liniowym,
– 9% wartości podstawy w ryczałcie; podstawę składki stanowi ich przychód roczny pomniejszony o zapłacone składki społeczne. Mamy obecnie 3 progi podstawy wymiaru składki:
1. przychód do 60 000 zł – 60% przeciętnego wynagrodzenia;
2. od 60 000 zł do 300 000 zł – 100% przeciętnego wynagrodzenia;
3. powyżej 300 000 zł – 180% przeciętnego wynagrodzenia.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby opłacać składki, mając etat i JDG. Dlaczego warto? Można wtedy zadbać o wyższe świadczenia rentowe oraz emerytalne w przyszłości.

Czy są wyjątki? Tak, ale tylko jeden!
Istnieje tylko jedna sytuacja, w której nie trzeba płacić składki zdrowotnej, ale należy spełnić poniższe, dość restrykcyjne, 3 warunki:
– opodatkowanie w formie ryczałtu,
– pensja z tytułu umowy o pracę jest nie wyższa niż minimalne wynagrodzenie na dzień pierwszego stycznia danego roku,
– wpływy z własnej działalności nie przekraczają 50% minimalnego wynagrodzenia ustawowego.