Nowe limity w podatku od spadków i darowizn od 1 lipca 2023. Co się zmienia?

Zebra Rachunkowa 03.07.2023

Podatek od spadków i darowizn jest zróżnicowany w zależności od przynależności do określonej kategorii osób. Co to oznacza? Im bliższe więzi, tym wyższa kwota wolna od podatku. Nowelizacja ustawy o podatku od spadków i darowizn wchodzi w życie 1 lipca i podnosi kwoty wolne od podatku.

Grupy podatkowe i kwoty wolne od podatku
Najniższa stawka podatku obowiązuje w pierwszej grupie, do której należą najbliżsi członkowie rodziny: małżonek, dzieci, wnuki, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, pasierb, zięć, synowa, macocha, ojczym i teściowie. Tu kwota wolna wzrośnie do 36 120 zł. Do drugiej grupy zaliczamy takie osoby jak: zstępni rodzeństwa (np. dzieci brata), rodzeństwo rodziców (wujek, ciocia), zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych (np. mąż wnuczki). Dla nich kwota wolna po nowelizacji to 27 090 zł. Dla nabywców trzeciej grupy, tj. osób niespokrewnionych limit zostanie podniesiony do 5733 zł.

Limity kwot – darowizny od kilku osób
Nowe limity kwot przy darowiznach od kilku osób otrzymanych w ciągu 5 lat wynoszą:
● I grupy – 108 360 zł;
● II grupy – 81 270 zł;
● III grupy – 54 180 zł.

Co to oznacza? Jeśli Pan Kowalski otrzyma na przestrzeni 5 lat po 50 000 zł od mamy, babci i dziadka, to nie ma obowiązku zgłaszania indywidualnych darowizn. Jednak wszyscy członkowie rodziny znajdują się w 1 grupie i suma ich darowizn wynosi 150 000 zł – przekroczyła ustanowiony limit. W tym wypadku obdarowany ma obowiązek zgłosić darowiznę w urzędzie skarbowym.

Kwoty zwolnień od podatku – podsumowanie
36 120 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej;
27 090 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej;
5733 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej.