Jak zmienić księgowość?

Zebra Rachunkowa 09.11.2023

Jeśli biuro rachunkowe nie spełnia Twoich wymagań, to czas na… pożegnanie! To nie związek na zawsze. Trudna współpraca? Brak dostępu do faktur i dokumentacji? Nieregularny kontakt? Może właśnie nadszedł czas na zmianę księgowości? To nic trudnego. Księgowość można zmienić nawet w ciągu roku. Wystarczy tylko pamiętać o kilku formalnościach.

Od czego zacząć? Od znalezienia lepszego biura rachunkowego lub księgowego. Dobra księgowość to dzisiaj nie tylko rozliczenia i składanie deklaracji, ale też empatyczne podejście i wsparcie merytoryczne. Ludzkie podejście wygrywa z tabelkami w Excelu! Przepisy bywają skomplikowane i samodzielnie głowienie się nad nimi może dostarczyć dodatkowych stresów i niepewności. Przecież właśnie po to zatrudnia się biuro księgowe – żeby zaoszczędzić czas i nerwy, i być spokojnym o rozliczenia. Prawo bywa zawiłe, ale współpraca z księgowym może być prosta. Po spotkaniu z dobrym księgowym myśli się: „Okej, wszystko jasne, nie było to takie straszne!”.

Co dalej? Czas wypowiedzieć umowę obecnemu biuru. Należy sprawdzić czas wypowiedzenia i po wykonaniu rozliczeń za ostatni okres, umówić się po odbiór wszystkich dokumentów. Warto tutaj zwrócić szczególną uwagę na: wydruki z Ksiąg Przychodów i Rozchodów, deklaracje i rejestry VAT, faktury i rachunki czy potwierdzenia zapłaty. Jeśli dokumenty się zgadzają, wystarczy podpisać protokół i przekazać dokumenty do nowego miejsca.

O czym nie zapomnieć? O aktualizacji wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jest na to 7 dni od początku obowiązywania nowej umowy. Można to zrobić samemu lub zlecić nowej księgowości.

I to tyle! Zmiana księgowości jest naprawdę prosta. Kilka formalności, odrobina czasu i można się cieszyć nowym biurem księgowym.